Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  GLAS OCH KERAMIK / Keramik och porslin / Kruka 10357146



*

nr 1035 7146


Kruka

+ fat, majolika, o. 1900, rörstrand, höjd: 20 cm


Kondition: krackeleringar

Utrop:

500 kr

Såld:

250 kr

Sista tid för bud online:

måndag 2 maj 2016
kl 20:06:02


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
27/4 23:13:04 1      150 kr
1/5 12:32:59 2      150 kr
1/5 12:32:59 1      150 kr (Budbetjänt)
1/5 12:33:21 2      200 kr
2/5 17:26:04 3      Vinnande bud


Läs om budbetjänten

  • Specialauktion
  • Läs mer...
Rörstrand
AB Rörstrands Porslinsfabrik. Sveriges äldsta konstindustriella företag. Grundades på Norrmalm i Stockholm 1726.
Majolika
Från italienskans maiolica, efter Mallorca. Namnet används i Sverige sedan 1800-talet om mångfärgat dekorerat prydnadskeramik.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: fat keramik kruka majolika rörstrand skandinavien sverige
  • 8243 Ask
    med lock, Sèvres. Längd: 13 cm
    Aktuellt bud: 150 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 18:13
  • 8342 BÃ¥lskÃ¥l
    Imaridekor. Diameter: 28. 5 cm. Höjd: 12 cm
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 20:41
  • 8068 Fat
    + ägg, Keramik, Paradisverkstan, Öland. Diameter: ..//
    Aktuellt bud: 150 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 18:27
  • 8090 Fat
    Höganäs + 5 st djupa tallrikar Gabriel. Bredd: 33 ..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 20:29
  • 8303 Fat
    Upsala-Ekeby, Anna-Lisa Thomson (1905-1952), Sveri..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 20:54
  • 8082 Frukter
    stengods, diverse, 18 st. Längd: 4-15 cm
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 19:05




Ladda ner broschyr